niedziela, 24 lutego 2019

Gry na języku polskim, czyli utrwalamy części mowy.








Początek lekcji to ważny element w procesie uczenia się uczniów. Dobry, angażujacy początek, do tego nawiązujący do tematu lekcji to wyzwanie, nad którym warto popracować.




Dla moich czwartoklasistów najważniejszym wyzwaniem teraz to rozpoznawnie części mowy. Był czasownik, rzeczownik, przymiotnik i przysłówek. Teraz pracujemy nad utrwalaniem rozpoznawania i odmianą. W związku z tym pomyslałam, że będę przed każdą lekcją przypominać o częściach mowy w różny sposób.

W tym celu przygotowałam trimino, domino z częściami mowy. Na poczatku lekcji uczniowie połączeni w pary wykonują krótkie zadanie związane z rozpoznawaniem części mowy.
Zadania ciczą ropoznawanie części mowy, ale nie tylko. To także kształcenie umiejętności współpracy, komunikacji, wyszukiwania informacji (pozwalam korzystać z notatek) i korzystania z nich. Myślę, że można też znaleźć elementy kodowania (uczniowie mieli stworzyć swoje własne kamienie w domino, zgodnie z zasadą zastosowaną w grze). W końcu to także ćwiczenie cierpliwości, dążenia do kończenia zadania, poszukiwania rozwiązania. Przykła z ostatniej lekcji. Trimino poprawnie z ogromną cierpliwością rozwiązał uczeń, który nie zawsze jest tym, który pierwszy kończy zadania. Pokazał koleżankom i kolegom, jaką zastosował strategię rozwiązania zadania. Bardzo cenne doświadczenie dla niego i innych uczniów.

Teraz przygotowuję zadanie, które polega na rozlosowaniu karteczek z wyrazami (różne części mowy) oraz wrzucenia do pojemnika z opisaną częścią mowy. Następnie grupy dostaną pudełeczka i sprawdzą poprawność rozwiązań.

Opracowane pomoce przydadzą się na kolejne lata, a także do powtórek w starszych klasach. Można je wykorzystywać nie tylko na poczatku lekcji, ale takze w innych fazach zajęć, albo tak, jak się chce.

Poniżej linki do wyraów wykorzystywanych w grze (wykorzystałam genertor do domina).
czasowniki
przymiotniki
przysłówek
rzeczownik

Linki do wyszukiwania słów (wykorzystałam generator - trzeba pamietać, że nie przyjmuje polskich znaków).
wykreślanka
Link do strony z generatorami jest TUTAJ.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz