wtorek, 11 września 2018

Gra miejska




Wakacje to czas porządkowania materiałów i pomysłów z ostatnich miesięcy roku szkolnego. Ja też dokonałam takiego uporządkowania i chcę się podzielić ciekawym pomysłem na to, jak uczniowie mogą uczyć się.
W tym roku szkolnym przygotowaliśmy grę miejską dla uczniów szkół naszego miasta. Gra zorganizowana została dla uczczenia 100-lecia odzyskania niepodległości. Pytania i zadania związane były z historią miasta, ciekawymi miejscami i postciami.
Uczestnicy miło spędzili czas. Najważniejsze w grze było uczestnictwo. Nie mierzyliśmy czasu i nie dawliśmy punktów. Wszyscy uczestnicy byli zwycięzcami. Uczyli się w czasie rozgrywki. Poznawali swoje miasto, uczyli się współpracować, wykorzystywać dostępne w terenie infromacje oraz kreatywnie rozwiązywać problemy. Zaproponowane zadanie nie opierały się bowiem na "twardej wiedzy" o historii miasta, ale na umiejetnościach.

Żeby przygotować grę należy obmyślić pytania. W zależnosci od tego, co zakładamy w temacie i celach gry ustalamy zadania i pytania, które "rozkładamy " w różnych miejscach (miasto, szkoła, park). Do każdego miejsca wymyślamy też wskazówkę, któa pozwoli uczestnikom na dotarcie do kolejnego punktu z zadaniem. Nasza gra miała 13 zadań. Trwała około 1,5 godziny.

Podobną grę przygotowali moi uczniowie dla swoich młodszych kolegów w maju.

Gra miejska nie jest trudnym zadaniem, ale wymaga dobrej organizacji, logistki i sporej grupy do jej przeprowadzenia. Zachęcam jednak do spróbowania. Dobra zabawa uczestników isatysfakcja realizatorów.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz